4 вправи, щоб підвищити самооцінку
10.11.2020

Імовірно, багатьом знайомий стан, коли хочеться проявити ініціативу, сміливо висловити свою думку керівнику, на зборах відстояти власну ідею або позицію, але страшно. Всі наші бажання бути рішучими в словах і діях розбиваються об каміння невпевненості та низької самооцінки.
Коли ми сумніваємося в собі, то втрачаємо важливий час для розвитку і реалізації своїх здібностей. Ми тупцюємо на місці просто тому, що не впевнені у власних силах рухатися до мети.
Ми можемо роками миритися з низькою зарплатою, вкладаючи при цьому в роботу всі сили та енергію. Чи можемо терпіти негідне ставлення партнера. Або навиворіт вивертатися заради чиїхось слів схвалення.
Парадоксально, що ми відчуваємо себе комфортно в таких ситуаціях. Нам іноді вигідно так думати і вести себе. Ми захищаємося від небажаних емоцій і можливої невдачі, переконуючи себе, що не впораємося зі складними завданнями.
Важливо розуміти, що невпевненість призводить не тільки до моральних, але і фізичних наслідків. Ми швидше втомлюємося, нам не вистачає енергії та сил навіть на легкі завдання.
Отже, самооцінка — як підвищити?
1. Розмова з близькими
Попросіть кількох друзів та рідних написати 5 позитивних якостей, які найкраще характеризують вас і 5 сфер, в яких потрібно вдосконалюватися.
Часто ми недооцінюємо свої можливості, вимагаємо більшого, ніж можемо дати. Немає нічого поганого в прагненні до досконалості, однак важливо не перестаратися з цим.
Саме тому розмовляйте з близькими. Запитуйте: «В якій ситуації, на твою думку, я показав себе як досвідчена людина?», «Як ти вважаєш, які якості мені варто розвивати?»
Попросіть відповідати чесно і відверто. Ця вправа не про те, хто кого перехвалить. Не потрібно прикрашати та придумувати. Ви, в свою чергу, пообіцяйте реагувати на критику спокійно і не ображатися. Не можна звинувачувати людину за його думку, нехай навіть вам вона не подобається.
Ця вправа допоможе краще пізнати свої можливості та таланти, які раніше не сприймалися всерйоз.
2. Реалістична мета
Ставте собі реально досяжні цілі. Це один із способів підвищити самооцінку.
Позбавтеся від нотки перфекціонізму, що живе в вас. Коли прагнете робити все ідеально, ви відмовляєте собі в праві помилитися. Тому будь-який промах сприймається як невдача. Ви підсвідомо вселяє собі відчуття безсилля, нездатності досягти потрібного результату.
Однак в помилках немає нічого страшного. Це досвід, який допомагає нам рости і розвиватися.
Щоб уникнути подібних моментів, ставте собі завдання, які ви можете виконати. Наприклад, мета цього тижня — підготуватися і провести презентацію для партнерів компанії, де ви працюєте.
Поступово, успішно закриваючи тимчасові завдання, ви почнете відчувати себе впевненіше.
Почніть планувати свій день. Відзначайте галочкою кожен виконаний пункт. Ви побачите, як багато всього робите. Це надихне і мотивує рухатись вперед.
3. Фіксуйте результати
Позбавтеся від минулих установок і звичної схеми мислення. Так з'явиться більше шансів навчитися оцінювати себе об'єктивно. Вимкніть позицію: «У мене не вийде, я не здатний домогтися успіху». Говоріть так: «Я зроблю все можливе для вирішення цієї ситуації. У мене є все необхідне, щоб вийшло!»
Важливий настрій. Коли ви на початку допускаєте провал, то підсвідомо готуєте себе до цього. Робіть все так, ніби заздалегідь знаєте, що у вас вийде.
Виконайте таку вправу: запишіть на аркуші паперу всі ситуації та моменти, які змушують відчувати себе слабкими і невпевненими. Подумайте, чому це викликає такі емоції. Якщо зможете розібратися — випишіть їх поруч.
На іншому аркуші складіть список того, що приносить вам впевненість і мотивацію. Так само, якщо вийде, опишіть, чому це відбувається.
Проаналізуйте записи, зупиніться і уважно вивчіть кожну. Намалюйте в уяві картину гідностей і недоліків. Практикуйте вправу якомога частіше, так ви зосередитеся на поточних справах. Позбавитесь глобального відчуття невдачі та нездатності досягати успіхів.
4. Напишіть історію сили
Згадайте якомога детальніше будь-яку ситуацію, де ви здобули перемогу. Наприклад, рік готували рекламну кампанію для великого клієнта та змогли успішно її реалізувати.
Програйте в пам'яті історію, де ви відчували себе сильними та впевненими. Опишіть її в найдрібніших подробицях. З усіма нюансами, які зможете пригадати.
Проживіть її, усвідомте, відчуйте всім тілом. Згадайте всі емоції, які переповнювали. Інтегруйте ці почуття в своє тіло. Наповніться ними та спробуйте зберегти енергію в собі.
Щоразу, коли захочете опустити руки і здатися, пригадайте, якими сильними ви можете бути. Межі існують лише у вашій голові. Все можливо, якщо є віра у себе!
Читайте также

Як порозумітися з батьками?
Сімейні баталії – звична справа для деяких. До того ж, напружені відносини між дорослими дітьми та батьками можуть сильно позначитися на особистому житті та контактах із оточуючими.

Где найти время для себя и с чего начать путь к изменениям?
Причины могут быть разные, но здесь хочется описать одну и очень важную, это наши вторичные выгоды, которые стоят за нехваткой времени.

Як подолати стрес?
Щодня ми стикаємося з величезною кількістю стресів різної категорії. І якщо напруга буде постійно накопичуватися, є ризик зіштовхнутися з труднощами у відновленні своїх сил і втраченої енергії.