Психічні розлади
28.11.2020

Сучасний світ, який розвивається з шаленою швидкістю, змушує людину жити в регулярному стресі. Зустріч на зустрічі, проект за проектом, дедлайни раз у раз наступають на п'яти. Немає часу розслабитися, видихнути. Доводиться вичавлювати з себе останні сили, щоб впоратися з усіма завданнями. І як результат, з'являються страхи, депресія, тривожність, порушується сон, режим дня і харчування.
Тисячі людей по всьому світу живуть із різними психічними захворюваннями та розладами, навіть не підозрюючи цього. Напади паніки списують на перевтому, пригнічений настрій на осінню меланхолію тощо. А є й такі, які розуміють, що у них є психічні розлади, однак звертатися за допомогою до фахівця не вирішуються. Вважають, що це принизливо або не так вже необхідно, адже вони зможуть впоратися самостійно.
Є кілька ознак психічних порушень:
погіршується пам'ять;
часто і без причини змінюється настрій;
відчувається внутрішня тривога (необгрунтована);
часті головні болі, брак дихання, відчуття клубка в грудях, сильне потовиділення і серцебиття;
порушення мислення;
проблеми зі сном;
галюцинації, ілюзії, марення тощо.
Розглянемо детальніше популярні ознаки.
Пережиті психологічні травми
Перш ніж перейти до основних симптомів психологічних розладів, розберемося, що є причиною виникнення.
В основі розвитку лежать різні причини: психологічні або біологічні. Основний негативний вплив на психіку справляють пережиті травми – дитячі, юнацькі або дорослі, особливої різниці немає. Також поштовхом до розладу є стрес або негативна подія, проте реакція може бути відкладеною. Наприклад, пару років тому у вас стався важкий розрив відносин із партнером. Ви відчули сильне потрясіння, яке призвело до нервового зриву. Через пару місяців вам здалося, що все пройшло і ви пережили це. Однак, навіть через роки ця ситуація може дати про себе знати. У вигляді нападів тривожності, панічних атак, депресії та т.п. Деякі ситуації можуть призвести до посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Цей важкий психічний стан виникає в результаті як одиничної, так і повторюваної події. Та надає дуже потужний негативний вплив на психіку людини.
Перепади настрою
Можуть виражатися в частій зміні емоційного стану. Людина довгий час перебуває в пригніченому стані. Нічого не хочеться, немає бажання зустрічатися з друзями, спостерігається занепад життєвих сил, все частіше хочеться побути наодинці з собою і власними думками. Звичайно, поганий настрій – не привід бити на сполох. У всіх в житті трапляються періоди, коли дійсно важливо і потрібно побути на самоті, обміркувати рішення та дії.
Пригнічений настрій – проблема тільки в тому випадку, якщо, по-перше, це триває довго. Наприклад, кілька місяців. А, по-друге, якщо така пасивність різко змінюється надмірною радістю та веселістю. Людина раптом стає непомірно енергійною, активною, безтурботною і жвавою.
Така різка зміна настрою може говорити про наявність психічного порушення.
Порушення мислення
Деякі психічні порушення супроводжуються зміною швидкості мислення. Темп мовлення людини не встигає за темпом її думок, тому мова стає незв'язною, переривчастою, пропускаються деякі слова. Адже здається, що, якщо зупинитися і розмовляти в помірному темпі, можна «розгубити» всі думки.
Є й протилежний симптом – загальмованість мислення. Хворий відповідає коротко, робить великі паузи між словами і реченнями.
Це може говорити про депресію або депресивно-маніакальний психоз.
Внутрішня тривога
Якщо ви відчуваєте безпричинне занепокоєння постійно, у фоновому режимі, це може бути симптомом психічного розладу. Особливо, якщо це триває протягом декількох тижнів. Звичайно, якщо почуття тривоги здолало вас раз або два, не поспішайте переживати та підозрювати у себе захворювання. Привід для занепокоєння є в разі частих нападів.
Іноді такий стан може бути результатом неприємної події. Однак бувають випадки, коли тривога виникає без причини. Наприклад, ви проводите час за обговоренням цікавої теми в компанії добре знайомих друзів. І ось, звідки не візьмись, накочує занепокоєння. У подібних випадках, особливо, якщо вони повторюються, краще проконсультуватися з фахівцем.
Тривожність може супроводжуватися соматичними реакціями. Відчувається напруга в м'язах, прискорене серцебиття, надмірна пітливість, безсоння, брак дихання тощо.
Порушення сну
Психічні розлади можуть виражатися через різні порушення сну. Це може бути безсоння, часті нічні кошмари, сон, що не приносить відпочинку, пробудження серед ночі, супроводжуване панічними атаками, труднощі засинання і т.п.
Звичайно, порушення сну не завжди свідчить про психічний розлад. Напевно, багатьом знайомий стан, коли перед сном у голові починають прокручуватися важливі події або майбутні рішення. Ці неспокійні думки можуть не давати спокою тижнями, якщо, наприклад, плануєте проект або продумуєте план подорожі. Тому не піддавайтеся паніці завчасно, поспостерігайте за своїм станом певний час. Якщо очевидних приводів для безсоння немає, проконсультуйтеся з психологом.
Не приймайте самостійно снодійні або седативні препарати, це тільки погіршить стан.
Погіршення пам'яті, неуважність
Ці симптоми не завжди є ознаками психічного розладу. Можливо, ви перевтомилися, що нерідкість в умовах того ритму життя, якому доводиться слідувати. В такому випадку зниження пам'яті та неуважність носять тимчасовий характер.
Однак, якщо ви помічаєте, що цей стан не проходить після сну або тривалого відпочинку, зверніться за допомогою.
З віком структури нашого організму змінюються. І помітити грань між віковим погіршенням пам'яті та патологією складно.
Ознаки, які свідчать про наявність проблеми:
- забуваєте не тільки дрібниці (телефон, ключі, дістати м'ясо з морозилки), але і важливі події;
- складно зосередитися, зберегти нитку розмов, важко зловити сюжет книги або фільму, постійно перепитуєте одне і те ж;
- не можете приймати самостійно рішення, планувати, розбиратися в інструкціях;
- повсякденні знайомі завдання стає виконувати все важче;
- погіршуються розумові процеси, складно зв'язно висловлювати думки;
- друзі та рідні часто говорять вам, що ви розсіяні або неуважні;
- з'являються помилкові спогади, плутаєте реальні події та ті, що наснилися напередодні.
Якщо ці симптоми знайомі, слід звернутися за допомогою до професіонала.
Ілюзії
Ілюзії та галюцинації можуть бути слуховими, тактильними, зоровими або смаковими.
При ілюзіях спотворюється сприйняття реальних речей. Тобто, один об'єкт приймається за інший. Наприклад, стовп на вулиці хворий бачить, як людину. Або фіранка складається в формі особи. Найчастіше ілюзії з'являються при отруєнні або білій гарячці. Також це може свідчити про шизофренію.
З галюцинаціями ситуація така ж. Людина бачить предмет там, де його нема. Чує голоси, звуки, запахи, відчуває те, чого немає в дійсності. Галюцинація – це симптом психозу, білої гарячки, шизофренії.
Яскравою ознакою психічного розладу може бути марення. Маревний момент здається геніальним рішенням. Хворий вважає, що він перебуває у центрі змови. А все, що відбувається навколо нього, зроблено з певним умислом і т.п. Якщо у людини марення ревнощів, вона починає підозрювати партнера в постійних зрадах.
Читайте также

Пауза? Ступор? Або зупинка?
Насправді, ти робиш певні дії, але таке враження, що це якась «нульова» точка і всі процеси відбуваються наче в сповільненій зйомці. Постає питання: «Що ж тепер робити?»

Як порозумітися з батьками?
Сімейні баталії – звична справа для деяких. До того ж, напружені відносини між дорослими дітьми та батьками можуть сильно позначитися на особистому житті та контактах із оточуючими.

Ключі до щастя, поради від психолога Юлії Петруняк • HoldYou •
Все мы стремимся быть счастливыми и каждый ищет свой собственный путь к Нирване. И хотя в задачах Вселенной нет пункта о том, чтобы приблизить нас к счастью, но она обещает нам его, чтобы мы боролись за жизнь и эволюционировали.